Bubble Works Media

Boş İşler

#19 Sümeyye Boyacı ve Dr. Dilek Gürsoy’un başarı hikayeleri, Tech-InvesTR, Amazon’un elektrikli kamyonları

  • İlk defa sabah erken saatlerde, asit yağmuru eşliğinde, çektiğimiz bir bölümdü. Atakan kısaca neden asit yağmuru dediğimizi anlattı. Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda ikinci olan Sümeyye Boyacı ve yapay kalp alanındaki çalışmalarıyla tanınan, Alman Tıp Ödülü sahibi Dr. Dilek Gürsoy’un başarı hikayelerini dinledik. Dilek Gürsoy’un yapay kalp çalışmalarının önemini ve neden Türkiye’de bu denli ses getiren çalışmaların olmadığını konuştuk.
  • Bir kariyer fırsatı olarak tıp mühendisliğinden bahsettik.
  • Cavit Bayramlı ve Kerem Acar’ın lise yıllarında gördükleri bir trafik kazasının sebebinin, silinen yol boyaları olduğunu öğrenmelerinin ardından, silinmez boya fikriyle yola çıkıp Robust Dye adını verdikleri ürünlerinin İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından nasıl desteklendiğini konuştuk.
  • Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Tech-InvesTR programı ile kaynak sağlayacağı 5 girişim sermayesi fonunu ve ülkemiz girişimcilik ekosistemine etkilerinden bahsettik. Bu yatırımın yeterli olup olmadığını anlattık.
  • Amazon’un yatırımcısı olduğu elektrikli araç girişimi Rivian’dan neden 100.000 adet elektrikli kamyon siparişi verdiğini konuştuk.
  • Son olarak Alman Daimler şirketinin artık yeni içten yanmalı motor geliştirilmeyeceğini ve bunun yerine tüm araştırma-geliştirme bütçesinin elektrik motorlarına aktarılacağını açıklamalarını konuştuk. Bu tip köklü değişimlerin köklü şirketler için önemine değindik.

Umarız bölümümüzü beğenirsiniz.

İyi dinlemeler 🙂

Apple Podcasts dinleyicilerimize AÇIK ÇAĞRI! 

Yorumlarınızı ve 5 yıldızlarınızı bekliyoruz 🙂

https://podcasts.apple.com/tr/podcast/bo%C5%9F-i-%C5%9Fler/id1455240083?l=tr

Bize sosyal medya kanallarımızdan geri bildirimde bulunmak için:

https://twitter.com/podcastbosisler

https://www.instagram.com/podcastbosisler/

https://www.linkedin.com/company/podcast-boş-i̇şler

https://www.youtube.com/channel/UCT2SotUJjssQkSkLXAadHOA

https://medium.com/podcastbosisler

Related Podcasts
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir